Dystrybucja dodatków do żywności – jakie składniki są stosowane w różnych branżach?

Branża spożywcza to jedna z najprężniej działających gałęzi przemysłu.  Wymaga więc najlepszych i najnowocześniejszych rozwiązań. Dlatego producenci stosują dodatki do żywności. Co o nich powinniśmy wiedzieć?

 

Czym dokładnie są dodatki do żywności?

Dokładne znaczenie tego terminu zależy od kraju, w którym się znajdujemy. Na terenie Unii Europejskiej dodatki do żywności to substancje, które nie są normalnie spożywane, a które są dodawane celowo ze względów technologicznych. Stosowanie tego typu substancji jest ściśle uregulowane prawnie, by nie dochodziło do nadużyć, które mogłyby zagrażać życiu człowieka. Producenci żywności mogą więc stosować tylko te dodatki, które znajdują się na oficjalnej liście. Najłatwiej jest podzielić je na cztery kategorie. W pierwszej znajdziemy kompozycje smakowo-zapachowe, czyli wszelkiego rodzaju mieszanki aromatyzujące. To one wzmacniają smak i zapach produktów. Drugą grupą są barwniki do żywności. W trzeciej znajdziemy wszelkiego rodzaju emulgatory, zagęstniki i inne środki zmieniające konsystencję produktów. W ostatniej, czwartej grupie znajdziemy konserwanty i przeciwutleniacze, czyli związki przedłużające trwałość produktów. Każdą z tych kategorii możemy jeszcze podzielić na dodatki naturalne, identyczne z naturalnymi oraz sztuczne.

 

Jakie barwniki do żywności są najlepsze?

Barwniki to jedne z najbardziej powszechnie stosowanych dodatków do żywności. W produkcji żywności stosuje się zarówno te pochodzenia naturalnego, jak i chemicznego. W pierwszej grupie znajdziemy barwniki roślinne i zwierzęce. Do ich uzyskania wykorzystuje się liście, kwiaty, korzenie, owoce oraz tkankę mięśniową i krew. Za naturalne barwniki uznaje się także karmele i melanoidy. Nie występują one w świeżych produktach, ale powstają w wyniku przemian technologicznych. Barwniki identyczne z naturalnymi natomiast są pozyskiwane w procesach chemicznych, ale ich struktura jest identyczna jak naturalnych. Takimi dodatkami są chociażby ryboflawina, beta-karoten, czy kantaksantyna. Barwniki sztuczne natomiast powstają w warunkach laboratoryjnych.

 

Na czym polega dystrybucja dodatków do żywności?

Skąd więc wszyscy producenci pozyskują wszelkie dodatki? Na rynku nie brakuje dystrybutorów tego typu rozwiązań. Wybór partnera jest bardzo istotny, gdyż od jakości dodatków zależy jakość naszych produktów. Dlatego dystrybucja dodatków do żywności działa w oparciu o lokalnych partnerów i sprawdzoną logistykę. Jeden z dystrybutorów jest dostępny w tym miejscu http://oqema.pl/. Transport i przechowywanie substancji jest kluczowe, by producent żywności otrzymał składniki w pełni wartościowe. Dlatego dobrze jest sprawdzić odległość magazynów dystrybutora od hali produkcyjnej, czy miejsca pozyskiwania składników do tworzenia określonych dodatków. Najlepiej wybierać tego dostawcę, który legitymuje się najważniejszymi certyfikatami w branży. Będzie to dla nas bardzo istotny wskaźnik. Dystrybucja dodatków do żywności to proces bardzo złożony. Warto więc wybierać tych dostawców, którzy profesjonalnie podchodzą do klienta. Na szczęście dziś możemy porównać te dane bez wychodzenia z domu. Przeglądanie stron internetowych dystrybutorów pozwoli nam dokonać wstępnej selekcji.