Informacje o prezbiopii

Prezbiopia, czyli inaczej starczowzroczność to powszechna bolączka osób po czterdziestym roku życia. Jest to nic innego, jak pogorszenie widzenia z bliska. Choć wielu osobom ciężko się do tego przyznać, jest to jedna z pierwszych oznak starzenia się organizmu. Nie ma jednak powodu do wstydu, czy niepokoju – jest to całkowicie naturalne zjawisko, występujące w mniejszym lub większym stopniu u każdego człowieka. Procesy zachodzące z wiekiem w gałce ocznej sprawiają, że nasz wzrok traci ostrość w bliskim polu widzenia, z czego potrafimy długo nie zdawać sobie sprawy – w trakcie czytania zaczynamy odsuwać od siebie na coraz dalszą odległość książkę, czy telefon, aż pewnego dnia stwierdzamy, że nasze ręce stały się „za krótkie”. To naturalna kolej rzeczy, ale nie musi oznaczać pogorszenia się naszego codziennego komfortu. Stosując sprawdzone, łatwo dostępne rozwiązania, możemy do późnej starości cieszyć się wyraźnym widzeniem.

 

Przyczyny prezbiopii

 

Źródłem starczowzroczności jest stopniowa utrata elastyczności soczewki wewnątrzgałkowej. Z biegiem lat traci ona zdolność do optymalnej akomodacji, czyli dostosowywania się do widzenia na zmianę blisko lub daleko. Około czterdziestego roku życia soczewka zaczyna robić się bardziej sztywna i gruba, co utrudnia swobodne skupianie wzroku. Pojawiają się trudności z szybkim wyostrzeniem wzroku, zaczynamy mrużyć oczy i narzekać na ich zmęczenie. Czasami zauważamy bóle głowy, których początkowo nie wiążemy z pogorszeniem wzroku. Zazwyczaj w tym momencie udajemy się do lekarza, szukając przyczyny problemów. Wizyta u specjalisty pozwala na szybkie postawienie diagnozy i wdrożenie środków, mających przywrócić nasz standard życia. Prezbiopia dotyka na równi osoby cierpiące na krótkowzroczność, dalekowzroczność, jak i niemające wad wzroku. Na obecnym etapie rozwoju medycyny, niestety nie da się jej uniknąć.

 

Jak radzić sobie ze starczowzrocznością?

 

Tak jak w przypadku większości wad wzroku, istnieje kilka dróg korekcji wzroku u osób dotkniętych prezbiopią. Jedną z nich jest korekcja laserowa. Podczas operacji dokonuje się wszczepienia do oczu nowych soczewek. Zabieg jest kosztowny i jak każda interwencja chirurgiczna, niesie ze sobą ryzyko powikłań. Drugim sposobem jest zastosowanie okularów. Prezbiopia (https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/prezbiopia) wymaga specjalnych rodzajów szkieł – dwuogniskowych lub progresywnych. Te pierwsze są mało komfortowe, drugie zaś niemało kosztują i często wymagają długiego przyzwyczajania, aby nosząca osoba nauczyła się z nich korzystać. Innym rozwiązaniem są soczewki kontaktowe. W ofercie najlepszych firm, jak na przykład Acuvue, można znaleźć soczewki wieloogniskowe, które nie tylko są łatwe i komfortowe w użyciu, ale również dbają o właściwe nawilżenie oka, co z wiekiem jest bardzo istotne. Zastosowanie soczewek kontaktowych umożliwia ostre widzenie na każdą odległość i rozwiązuje problem starczowzroczności, pozwalając na swobodne wykonywanie codziennych czynności.