Akcesoria i narzędzia potrzebne do haftu krzyżykowego

Haft krzyżykowy wbrew pozorom nie jest wcale trudny! Odpowiednio dobrane narzędzia i akcesoria sprawiają, że cały proces jest łatwy, a wyszywanie staje się doskonałym sposobem na relaks po ciężkim dniu. Jakie akcesoria są najlepsze do haftu krzyżykowego? Co jest niezbędne do tworzenia pięknych obrazów, a co warto mieć dodatkowo?

Tkanina do haftu krzyżykowego

Najważniejszym wyborem jest tkanina dopasowana do rodzaju wzoru i doświadczenia osoby wyszywającej. Tak naprawdę haftować można na każdym materiale – dużą popularnością cieszy się bawełna, jedwab oraz len. Przy odpowiednich umiejętnościach wykonywanie równych linii i krzyżyków nie będzie stanowić problemu.

Do haftu krzyżykowego polecana jest przede wszystkim kanwa. To specjalny materiał, zwykle lniany lub konopny, charakteryzujący się rzadkim splotem płóciennym. Umożliwia on wykonywanie równych krzyżyków i tworzy idealną podstawę pod każdy, nawet najbardziej skomplikowany wzór.

Najlepsza kanwa do haftu krzyżykowego: Aida

Aida to najpopularniejszy rodzaj kanwy, stworzony zarówno z myślą o początkujących, jak i doświadczonych hafciarzach. Posiada duże, szeroko i równomiernie rozstawione oczka, które umożliwiają swobodne przewlekanie nici. Można także kupić kanwę typu Aida z nadrukowanym wzorem – dzięki temu można stworzyć piękny obraz, podążając za instrukcjami na płótnie.

Nici i igły do haftu krzyżykowego

Nici do haftu krzyżykowego są dość grube, dzięki czemu dobrze wyglądają na płótnie (po skończeniu pracy nie widać żadnych prześwitów). Świetnie nadaje się do tego mulina, kordonek, nici metalizowane, etc. Wybierając nici, warto zwrócić uwagę na jakość ich wykonania, ale także na gamę kolorystyczną – oczywiście im szersza, tym lepiej!

Igła do haftu krzyżykowego może być ostro lub tępo zakończona. Zdecydowanie większą popularnością cieszą się lekko stępione igły – gładko przechodzą przez oczka płótna i nie naruszają jego struktury. Są też bezpieczne dla osób haftujących, szczególnie początkujących.

Dodatkowe akcesoria do haftu krzyżykowego

Oprócz obowiązkowych nici, igieł i płótna warto wzbogacić swoją kolekcję o dodatkowe akcesoria, dzięki którym haft krzyżykowy stanie się jeszcze łatwiejszy, a ciekawe obrazy powstaną niemal same.

Odpowiednie nożyce i nożyczki
Jeśli chcemy wyszywać piękne wzory, warto mieć przy sobie duże i ostre nożyce. Nie tylko pozwalają one na precyzyjne docięcie płótna, ale także chronią nici przed strzępieniem się. Idealnie sprawdzają się do tego nożyce krawieckie.

Warto posiadać także mniejsze, równie ostre nożyczki, którymi dotniemy wystające od spodu nici i będziemy mogli działać bardziej precyzyjnie.

Spieralny marker do malowania po kanwie

Spieralny marker to świetne narzędzie dla osób, które nie chcą korzystać z kanw, na których już nadrukowany jest gotowy wzór, ale mają w głowie własne, ciekawe pomysły. Takim markerem bez trudu wyrysujemy odpowiednie kształty, a później wszystko usuniemy, piorąc gotowy obraz w pralce.

Tamborek do haftu

Tamborek do haftu to dodatek, który znacznie ułatwia pracę podczas haftowania. Pozwala na idealne naciągnięcie tkaniny, dzięki czemu nie zagina się ona, a nici pod spodem nie plączą się. Umożliwia także większą precyzję i sprawia, że haftowanie jest wygodne i maksymalnie relaksujące.