Jak zadbać o przydomowe szambo?

Zastanawiasz się, dlaczego coraz częściej musisz korzystać z wywozu nieczystości ze swojego szamba? Przecież nie zużywasz więcej wody niż dotychczas, a jednak z roku na rok koszty eksploatacji wzrastają. I nie chodzi tu o podwyżki cen, a częstotliwość zamawiania usług beczką asenizacyjną. Wydaje się, że świadomie segregujesz odpady, a do sedesu nie wrzucasz niczego innego poza papierem toaletowym, jednak nieprzyjemny zapach z kanalizacji drażni nos? Dlaczego tak się dzieje?

Jak działa przydomowe szambo?

Niezależnie od tego, czy szambo, które z założenia jest zbiornikiem bezodpływowym, wykonane jest z betonu lub z tworzyw sztucznych, jego działanie jest określone przez żyjące w nim mikroorganizmy i bakterie. To one przyczyniają się do prawidłowego rozkładu nieczystości trafiających do szamba z układu kanalizacyjnego. Im jest ich więcej, tym szybciej pracują i doprowadzają do rozkładu odprowadzanych ścieków.

Niestety nie wszystkie odpady, które trafiają do szamba z kuchni i łazienki, ulegają rozkładowi lub bakterie nie zdążą ich przerobić. Wówczas wytwarza się osad, który pozostaje na dnie zbiornika i tym samym zmniejsza się jego pojemność.

Jak dbać o przydomowe szambo?

W szambie – jak również w przydomowej oczyszczalni ścieków – nie powinny znaleźć się odpady, które zakłócają pracę mikroorganizmów. Zwróć uwagę na to, co trafia do odpływów, a w efekcie do szamba. W żadnym wypadku nie mogą się tam znaleźć:

  • podpaski, tampony, waciki,
  • leki i materiały opatrunkowe,
  • farby, rozpuszczalniki lub inne toksyczne substancje,
  • gruz, opiłki metali lub jakiekolwiek pozostałości materiałów budowlanych,
  • torebki foliowe, ścinki tkanin lub inne odpady z tworzyw sztucznych,
  • wszelkie oleje.

Pamiętaj, że nawet resztki jedzenia spłukiwane w kuchennym zlewie mogą zawierać związki chemiczne trudne do rozkładu, dlatego również unikaj tego rodzaju zawartości w swojej kanalizacji.

Zbędna chemia w szambie – jak jej unikać?

Ścieki to nie tylko odpadki, które nie powinny trafiać do rur kanalizacyjnych, to również związki chemiczne zawarte w płynach do mycia naczyń, proszkach do prania, szamponach, żelach pod prysznic i czy detergentach. Wybieraj produkty ekologiczne, które łatwo zamieniają się w związki rozpuszczalne w wodzie i poddają rozkładowi. Większość z nich ulega biodegradacji i pomaga w rozwoju bakterii w szambie.

Preparaty mikrobiologiczne do przydomowych szamb i oczyszczalni

Opróżnienie nieczystości z szamba czy wyczyszczenie go z osadu spowoduje również zmniejszenie ilości bakterii, dlatego powstało wiele preparatów, takich jak np. Zestaw Biofos Professional do szamba zawierający pożyteczne bakterie, którymi uzupełnia się niedobór mikroorganizmów pracujących na efektywny rozkład nieczystości. Zapobiegają one także nieprzyjemnym zapachom z odpływów, a ich regularne stosowanie pozwala chronić system kanalizacyjny i nie doprowadza do osadów powodujących zmniejszanie się pojemności szamba.