Jak prać ubrania, aby nie farbowały?

Każdemu chociaż raz zdarzyło się, że wyjął z bębna pralki zafarbowaną część garderoby. Niestety, jeśli ubranie zostało odbarwione, są bardzo małe szanse na uratowanie sytuacji i może się okazać, że biała bluzka będzie do wyrzucenia. O czym pamiętać w przyszłości, aby uniknąć farbowania ubrań i dłużej cieszyć się ulubionymi rzeczami? 

Segregacja to podstawa

Farbowanie ubrań to poważny problem. Najczęściej ze zjawiskiem zabarwień spotykamy się, kiedy do pralki wrzucamy dopiero co kupione rzeczy. Nowe ubrania mogą farbować, ponieważ zawierają dużą ilość barwnika, który przy kontakcie z wodą i detergentami przeniesie się na pozostałe rzeczy znajdujące się w pralce. Zazwyczaj jednak po pierwszym praniu nadmierna ilość barwnika zostaje wypłukana z tkaniny, dlatego po kilku cyklach bez większych obaw można wrzucić ją wraz z ulubioną jasną koszulką.

Najprostszym sposobem na zmniejszenie prawdopodobieństwa zafarbowania, jest segregacja ubrań według kolorów i mieszanie podobnych barw. Pamiętajmy, aby koniecznie unikać prania razem tkanin białych z tymi kolorowymi. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ubrania zawierające czerwony barwnik, ponieważ to on może wyrządzić najwięcej krzywdy białym materiałom. Jeśli więc nie mamy pewności, czy dana rzecz zafarbuje, wypierzmy ją z np. czarnymi ubraniami, a do bębna wrzućmy chusteczki pochłaniające barwnik – dzięki nim zauważymy, czy czerwony pigment się wypłukuje. Ważne jest również zachowanie bezpiecznej temperatury prania,  która podana jest na wewnętrznych metkach.

Domowy sposób na farbowanie ubrań

Dobrą ochronę przed farbowaniem ubrań zapewni ocet. Jest to sposób używany od lat, pamiętają go nasze mamy i babcie. Ocet chroni włókna przed utratą barwnika, zatrzymuje go i dzięki temu zapobiega przedostawaniu się na inne tkaniny. Znane są dwa sposoby, jak prać z użyciem octu. Pierwszy z nich to namoczenie potencjalnie farbującej części garderoby w mieszance wody z octem na godzinę. Drugi sposób jest mniej absorbujący – do bębna pralki lub do przegródki na płyn do płukania wystarczy wlać szklankę octu i nastawić pranie jak zawsze. Po upraniu może pojawiać się nieprzyjemny zapach, dlatego warto wysuszyć pranie na zewnątrz lub nastawić dodatkowy program płukania.

Chusteczki wyłapujące kolor

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na wyłapanie barwnika w praniu jest użycie chusteczek zapobiegających farbowaniu. Coraz więcej osób sięga po ten sprawdzony produkt, ponieważ nie wymaga żadnych skomplikowanych procedur – wystarczy, że do prania intensywnych kolorów dodamy odpowiednią ilość chusteczek. Zaleca się, aby do prania jasnych kolorów używać 1-2 chusteczki, z kolei w przypadku ciemnych tkanin 2 do 3.

Chusteczki zapobiegające farbowaniu ubrań ma w swojej ofercie np. Ludwik. Produkt ten skutecznie wyłapuje  uwolnione do wody barwniki z tkanin oraz wspomagają usuwanie brudu. Dzięki nim ubrania zachowują oryginalne kolory, a my możemy dłużej cieszyć się ubraniami w niezmienionej postaci.