Karnisze na wymiar – rozwiązanie dopasowane do twoich potrzeb

Karnisze to popularne rozwiązanie, które można zastosować w każdej aranżacji domu lub mieszkania – ważne jednak, by odpowiednio dobrać styl, kolorystykę oraz wymiar karnisza. Pierwsze dwie kwestie, zależą głównie od naszego gustu i stylistyki pomieszczenia, bardzo ważna jest jednak długość, która w znacznym stopniu wpływa na jego funkcjonalność.

Jaka powinna być długość karnisza?

Pomiary powinniśmy zacząć od wnęki okiennej – do jej szerokości należy dodać około 20 centymetrów z każdej strony. Ta przestrzeń umożliwi nam przesunięcie zamontowanych już firan czy zasłon, dzięki czemu bez przeszkód otworzymy okno. Przed zakupem konkretnego modelu, upewnij się też, że zostanie dodatkowa przestrzeń na końcówkę karnisza, producenci często informują o długości rurki, co może być mylące. Karnisze najlepiej montować około 5 centymetrów ponad nadprożem, w odległości około 15 centymetrów od okna.

Trzeba mieć też na uwadze, że w niektórych pomieszczeniach, funkcjonalny montaż karnisza jest niemożliwy – zwyczajnie nie będzie na niego miejsca, wówczas sprawdzą się inne rozwiązania, takie jak szyny PCV czy rolety, które również oferują atrakcyjny wygląd i pełną funkcjonalność.

Karnisze na wymiar – zaoszczędź sobie problemów

Często zdarza się sytuacja, że długość karniszy w ofercie danego producenta nam nie odpowiada, jednak można temu łatwo zaradzić – biorąc pod uwagę, że karnisz jest dla nas za długi. Do przycięcia rurki wystarczy piłka do metalu i papier ścierny, który pozwoli całość wyszlifować. Miejsca przecięć będą zasłonięte przez końcówkę karnisza, nie musimy więc się martwić, że będzie się gorzej prezentował. Wiele firm oferuje jednak karnisze na wymiar i to właśnie rozwiązanie, z którego najlepiej skorzystać. Przycinając karnisz samodzielnie, ryzykujemy bowiem popełnieniem błędu, który ciężko będzie naprawić. Dlatego warto znaleźć dostawcę, który – często bezpłatnie – dopasuje długość rurek do wymiarów wnęki okiennej w naszym salonie czy sypialni.