Jak oświetlić przedpokój? 8 sprawdzonych trików

W przedpokojach oświetlenie pełni szczególnie ważną rolę. Wpływa na proporcje przestrzeni, bezpieczeństwo poruszania się i cały wystrój. Sprawdźcie, jakie lampy sufitowe warto wybrać do przedpokoju i jakie triki oświetleniowe zastosować.

Lampy sufitowe i inne źródła światła będą odgrywać niebagatelną rolę zarówno w małych, ciasnych, zwykle pozbawionych okien przedpokojach (np. w mieszkaniach w blokach), jak również w wysokich i bardzo długich korytarzach (np. w domach jednorodzinnych). Odpowiednio dobrane oświetlenie pozwala skutecznie rozświetlić wszystkie zakamarki, zdecydowanie poprawić proporcje przestrzeni, podnieść jej walory wizualne oraz zbudować wyjątkowy klimat. Oto 8 trików, które warto wykorzystać, planując oświetlenie przedpokoju.

  1. Wybierając lampy sufitowe do przedpokoju, zwróć szczególną uwagę na ich długość. Powinna ona odpowiadać kształtowi i wysokości przedpokoju. Zbyt długa lampa będzie przeszkadzać, a za krótka może niedokładnie doświetlać zakamarki i po prostu źle wyglądać. Warto sięgnąć np. po kilka małych lampek sufitowych lub opraw i zamocować je w rzędzie w równych odległościach. W długich przedpokojach będziesz potrzebować minimum 2-3 lamp sufitowych lub opraw.
  2. Oprócz lampy sufitowej, stanowiącej oświetlenie główne pomieszczenia, zaplanuj chociaż jedno dodatkowe, energooszczędne źródło światła. Wstaw do przedpokoju np. lampę stołową LED, która będzie świecić do późnych godzin wieczornych lub nocnych. Delikatne światło zwiększy bezpieczeństwo i komfort poruszania się w nocy, co jest szczególnie ważne, gdy w domu mieszkają małe dzieci.
  3. Twój przedpokój jest naprawdę klaustrofobiczny, a do tego mało ustawny? Oprócz lampy sufitowej zastosuj oprawy montowane nisko w ścianie, tuż przy podłodze, najlepiej w rogu pomieszczenia. Taki zabieg nie tylko optycznie powiększy ciasną i malutką przestrzeń, ale również wprowadzi do przedpokoju wyjątkowy, nieco magiczny klimat. Oprawy zajmują minimum miejsca, co na pewno docenią posiadacze najmniejszych M. Jeżeli chcesz dodatkowo powiększyć optycznie przedpokój, zamontuj w nim duże lustro oraz błyszczące płytki.
  4. W Twoim domu znajduje się bardzo długi i wąski korytarz? Możesz go optycznie skrócić i poprawić jego proporcje, montując lampy sufitowe w równych odcinkach. Najlepiej, jeśli wybierzesz długie, poziome modele.
  5. Twoim problemem jest bardzo niski przedpokój? Możesz go optycznie podwyższyć za pomocą kinkietów lub reflektorów, które dają światło skierowane na sufit.
  6. Twój przedpokój jest bardzo wysoki, przez co wydaje Ci się mało przyjazny? Wysokie pomieszczenie optycznie obniżysz, wybierając lampy sufitowe, kinkiety lub reflektory, które dają światło skierowane na podłogę.
  7. Twój przedpokój wydaje Ci się jakiś nijaki, ale nie ma w nim miejsca na wyraziste dekoracje lub ciekawy mebel? Fajnym rozwiązaniem są taśmy LED, dające kolorowe światło. Warto z nimi poeksperymentować.
  8. Posiadasz wnękę z wieszakiem na ubrania w przedpokoju? Aby od razu zrobiło się w nim elegancko i klimatycznie, możesz podświetlić wnękę, montując po obu jej stronach designerskie kinkiety.