Jak Włosi piją kawę?

Gdy Europejczycy poznali kawę, przez długie lata traktowali ją jako napój leczniczy oraz taki, na który mogą pozwolić sobie oczywiście tylko najbogatsi. Sytuacja nieco zmieniła się w czasach kolonizacji europejskich, gdy w Azji i Ameryce Południowej powstały wielkie plantacje wytwarzające czarne ziarna. Z czasem więc doszło do utworzenia pierwszej kawiarni w Europie. Stało się to we Włoszech, na początku XVII wieku.

Najstarsza kawiarnia na świecie znajduje się we Włoszech

Jest to słynna kawiarnia znajdująca się przy Placu św. Marka w Wenecji. Rachunki za picie kawy w tym miejscu są dziś astronomiczne. Turystom zatrzymującym się tutaj na kawę i coś słodkiego przygrywa orkiestra, kelnerzy odznaczają się prawdziwą kindersztubą, a wystrój niewiele zmienił się przez setki lat.

Włoskie rytuały związane z piciem kawy

Nie bez powodu pierwsza europejska kawiarnia powstała właśnie we Włoszech. Włosi uwielbiają kawę i wszystko co z nią związane. Kraj ten przesiąknięty jest wręcz rytuałami picia kawy. Jedną pije się rano – jest to kawa mleczna, tak jak na przykład cappuccino lub caffe latte. W czasie dnia, popołudniami natomiast, Włosi piją raczej szybkie espresso. Mimo że włoscy kelnerzy nauczyli się już od turystów, że kawę mleczną można pić również popołudniami, a w zasadzie o każdej porze dnia, to jednak gdybyśmy zaobserwowali rodowitych Włochów, szybko przekonali byśmy się, że w ich oczach latte po południu to świętokradztwo.

Kawa americano po włosku

Słynna w Polsce mielona kawa ziarnista sklep lub kawa rozpuszczalna ze słoika wypijana z dużą ilością wody to tak naprawdę Cafe Americano. Taki sposób picia kawy upowszechnili Amerykanie. Włosi z reguły, gdy chcą rozwodnioną kawę, wybierają lungo. Wtedy wody jest jeszcze więcej, ale też taka kawa jest traktowana jako niestandardowa, wypijana wyjątkowo, gdy nie chcemy mieć mocnej kawy, a jednak mamy ochotę na popijanie czegoś smacznego.