Dobre wino na prezent – jakie wybrać

Wino jako prezent może być zarówno dobrym pomysłem albo kompletnie nietrafionym. Sztuką jest dobranie go do okoliczności z jakiej jest dawane. W tym wpisie dowiesz się, jakie wina ucieszą najbardziej doświadczonych miłośników win oraz które będą lepszym wyborem dla osób nieco młodszych.

Różne okoliczności- różne wina

Zastanawiając się jakie wino na prezent będzie najlepsze, musimy wpierw się zastanowić z jakiej okazji będziemy go dawać. W najlepszej sytuacji, kiedy idziemy do przyjaciela czy bliskiej rodziny, znamy ich gusta. Wówczas niezależnie od okazji z jakiej chcemy sprezentować takim osobom wino, nie warto trzymać się utartych konwenansów i kupić zwyczajnie takie wino jakie wiemy, że jest lubiane przez bliską osobę.
Nieco trudniej jest kiedy idziemy na bardziej formalną uroczystość. Wtedy rozeznanie się w gustach naszych gospodarzy jest zwykle albo mocno utrudnione albo prawie niemożliwe do zrealizowania. Dużo wówczas zależy oczywiście od budżetu, który chcemy przeznaczyć na taki upominek. Raczej nietrafionym pomysłem będzie kupno wina obiadowego, okupującego półki hipermarketów czy stacji benzynowych. Zwykle będzie to dość duże faux pas. Dobrym wyborem będzie postawienie na klasyczne wina na prezent białe lub czerwone, posiadające apelację. Da nam to pewność zachowania najwyższej jakości produkcji od zasadzenia winorośli po zabutelkowanie trunku.

Wino słodkie czy wytrawne?

Jest to pytanie trudne, a odpowiedź na nie jest zawsze jednoznaczne. Ogólne tendencje zakupowe pokazują, że wino na prezent dla kobiet i osób młodszych, powinno być nieco lżejsze w smaku i słodsze. Wobec tego wybierając szczepy takie jak: Muscat, Sauvignon Blanc czy Riesling będziemy mieli większą szansę na trafienie w gust gospodyni, którą chcemy obdarować. Równie dobrym rozwiązaniem będzie wybór także Gewürztraminer, na bazie którego produkowane są zarówno białe wina słodkie jak i nieco bardziej wytrawne.

Kiedy wino na prezent będziemy kierować w ręce gospodarza, warto postawić na mocniejsze i bardziej wyraziste smaki. Dobrym wyborem będą wówczas tradycyjne francuskie wina czerwone ze szczepu Pinot Noir takie jak Pinot Noir C.Muller Fils dostępne przez sklep online Winoland. Ciekawym choć nieco odważnym wyjściem będzie zakup win wzmacnianych. Przykładem takiego wina jest Ferraz Medium Rich Madeira, czyli kultowe portugalski trunek, którego proces produkcji nie zmienił się od lat.

Niezależnie od dokonanego wyboru co do wina prezentowego nie można zapomnieć o jego dekoracji. Rzecz jasna wystarczy zwykła wstążka ze spersonalizowanymi życzeniami, jednakże gdy okoliczności są bardzo wyjątkowe, warto rozważyć nieco bardziej odświętne opakowanie wina w postaci np. grawerowanej skrzyneczki. Wówczas taka forma prezentu będzie jednocześnie efektowna jak i gustowna.