Jak wygląda analiza składu ciała

Prawidłowa dieta oraz aktywny tryb życia jest kluczowym elementem utrzymania zdrowia całego organizmu. Jednak zdarza się, że czasami potrzebne są badania, dzięki którym zastosujemy taką dietę oraz rodzaj wykonywanych ćwiczeń, dzięki którym wzmocnimy korzystny efekt zdrowotny. Analiza składu ciała pomaga zapoznać się z kluczowymi elementami w naszym organizmie, które mają na niego wpływ.

 

Analiza składu ciała – co pokazuje?

Analiza składu ciała na specjalnie przygotowanym do tego celu urządzeniu, pozwala zapoznać się między innymi z takimi parametrami jak: masa ciała, wskaźnik BMI, zawartość tkanki tłuszczowej, masa wodna w organizmie, masa mięśniowa, tłuszcz trzewny, wiek metaboliczny oraz przemiana materii. Prawidłowe odczytanie tych parametrów przez dietetyka, może prowadzić do zmiany diety na bardziej dostosowaną do konkretnej osoby.

 

Jak wygląda analiza składu ciała?

Analiza składu ciała jest przeprowadzana dzięki specjalnie przygotowanemu do tego celu urządzeniu. Jest to analizator składu ciała, który w pierwszym momencie wygląda jak waga. I poniekąd nią własnie jest. Z tą różnicą, że posiada o wiele więcej funkcji. Takie urządzenia stanowią wyposażenie gabinetów dietetyków, lekarzy i instruktorów fitnessu. Zatem jak wygląda analiza składu ciała w praktyce? O tym poniżej:

  1. Przede wszystkim ze względu na przepływ impulsu elektrycznego przed analizą osoba badana musi zdjąć wszystkie metalowe elementy ze swojego ciała oraz ubiór wierzchni.
  2. W następnej kolejności należy stanąć na urządzeniu gołymi stopami. Dzięki temu wyniki będą bardziej wiarygodne oraz prawidłowe.

Analiza składu ciała – na czym polega?

Analizator składu ciała wykorzystuje zjawisko bioimpedancji (BIA), podczas którego przez ciało osoby badanej przepływa słaby impuls elektryczny. Dobrze przewodzą impuls tkanki o dużej zawartości wody, natomiast te o mniejszej zawartości wody przewodzą go słabiej. Zazwyczaj jest to tkanka tłuszczowa, która wytwarza opór w trakcie przepływu tego impulsu. Warto wspomnieć, że badanie to, przebiega w sposób szybki, bezinwazyjny oraz bezbolesny. Natomiast w trakcie jego trwania możemy uzyskać ogromną ilość informacji na temat swojego ciała.

 

Analizator składu ciała – InBody

Dobre urządzenie do analizy składu ciała stanowi podstawę do uzyskania jak najbardziej prawidłowych wyników, bliskich 100% ich prawidłowości. Analizator składu ciała InBody stwarza możliwość uzyskania dokładnych wyników w 98%. W odróżnieniu od badania DEXA, czyli badania densytometrycznego nie ma konieczności podawania takich danych empirycznych jak wiek lub płeć osoby badanej. Urządzenie InBody wykorzystuje zjawisko BIA, podczas którego takie dane nie są potrzebne. Na wykresach i w tabelarycznych zestawieniach pokazywane są dokładne pomiary składu ciała, które bez problemu powinna odczytać osoba obsługująca to urządzenie.

 

Jakie osoby powinny zrezygnować z badania analizy składu ciała?

Impuls elektryczny przepływający przez ciało powoduje, że nie każda osoba może skorzystać z tego rodzaju badania. Są to między innymi:

– kobiety w trakcie menstruacji,

– osoby z rozrusznikiem serca, z urządzeniami elektrycznymi w jamie brzusznej, z wszczepionymi metalowymi implantami,

– osoby chorujące na padaczkę,

– kobiety w ciąży.

Czasami wyniki zwykłego ważenia swojego ciała podczas odchudzania się, diety i aktywności fizycznej nie są wiarygodne. Wzrasta masa mięśniowa, a co za tym idzie waga może nie spadać lub stać w miejscu. Takie wyniki mogą być demotywujące zwłaszcza dla osoby początkującej. Analizator składu ciała podaje na tyle wiarygodne informacje, niczym nie zakłócone, że mogą one stać się drogowskazem w kierunku zdrowia organizmu i wzrostu samopoczucia.