Kąpiel i pielęgnacja dziecka – jak to robić poprawnie

Kąpiel niemowlęcia to nie tylko czas dbania o higienę. To również chwila relaksu dla dziecka oraz doskonała okazja do pogłębiania relacji między rodzicem a niemowlęciem. Przystępując do kąpieli powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Co zrobić, aby kąpiel oraz pielęgnacja dziecka była dla niego źródłem radości?

 

Odprężenie w wodzie

Kontakt z ciepłą wodą działa odprężająco i dotyczy to zarówno noworodków, jak i starszych dzieci. Z tego względu może ona stanowić wspaniałe przygotowanie do spokojnego nocnego snu niemowlęcia. Zaleca się, aby czas spędzony w wodzie przypadał na okres przed ostatnim wieczornym karmieniem. Przygotowując wodę należy pamiętać o jej odpowiedniej temperaturze.

 

Pod żadnym pozorem nie może ona być zbyt ciepła. Maksymalna temperatura wody, w której dziecko będzie mogło się bezpiecznie odprężyć to 36-37 stopni Celsjusza. Równocześnie pamiętajmy, aby temperatura w łazience była odpowiednio wysoka. Najlepiej około 23 stopni.

 

Chcąc mieć pewność co do temperatury wody powinniśmy ją sprawdzić za pomocą odpowiedniego termometru. Kiedy kąpiel dziecka zostanie zakończona warto użyć delikatnego i ciepłego ręcznika lub szlafroka kąpielowego. Co ważne skórę osuszamy poprzez delikatny dotyk, a nie poprzez pocieranie!

 

Odpowiednie kosmetyki do kąpieli

Skóra małego dziecka jest niezwykle delikatna i podatna na różnego rodzaju podrażnienia. Z tego względu należy bardzo ostrożnie dobierać środki do kąpieli. Odpowiednie kosmetyki to te, które mają pochodzenie naturalne. Tego rodzaju środki możemy znaleźć między innymi na https://www.bobishop.pl/kategoria/kosmetyki/kapiel-i-nawilzanie.

 

Produkty naturalnego pochodzenia przeznaczone dla dzieci charakteryzują się odpowiednim pH oraz składem, który oprócz mycia pomaga w nawilżeniu skóry dziecka. Pamiętajmy, że kosmetyki do kąpieli dla dzieci nie mogą zawierać wysoce niebezpiecznych dla bardzo delikatnej dziecięcej skóry środków powierzchniowo czynnych takich jak m.in. SLES.

 

Urozmaicenie kąpieli

Gdy dziecko jest już nieco większe nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco urozmaicić czas kąpieli. Tak, aby mycie dla dziecka stało się dobrą okazją do zabawy. Możemy obdarować naszą pociechę statkami, morskimi zwierzakami, czy też bardziej skomplikowanymi zestawami kreatywnymi, które pomogą w rozwoju u dziecka m.in.

– umiejętności poznawczych,

– myślenia przyczynowo-skutkowego,

– dziecięcej wyobraźni.

Wszystko to przyczyni się do rozwoju więzi między dzieckiem a rodzicem oraz wspomoże jego prawidłowy rozwój w kolejnych etapach życia.