Jak prawidłowo czyścić rolety?

Rolety potrafią istotnie odmienić nasze wnętrze. Jasne mogą optycznie powiększyć wnętrze i dodać mu przytulności, kolorowe natomiast będą zwykle tą przysłowiową kropką nad „i“ jeśli chodzi o kończenie aranżacji wnętrza. Jednak aby rolety cieszyły oko na długo, konieczne jest odpowiednie zadbanie o nie. Bardzo szybko niszczeją, tracą kolor i nabierają niekorzystnego zapachu. Kluczowe jest tutaj odpowiednie ich używanie, a także stosowanie dobrej jakości zabiegów i środków czyszczących.

Konserwacja rolet

Konserwacja rolet zakłada okresowe ich odkurzanie (należy do tego podchodzić z taką częstotliwością, z jaką odkurzamy nasze meble w salonie). Rolety materiałowej nie należy prać w pralce. Zarówno jeśli chodzi o sztywne rolety wewnętrzne, na przykład rolety dzień noc Poznań, ale także jeśli chodzi o rolety rzymskie. Rozmontowanie systemu rolet i włożenie ich materiałowych części do bębna pralki oraz późniejsze ich wmurowanie, czy suszenie w suszarce automatycznej sprawi najczęściej, że rolety będą już nie do użycia. Pozostaną na nich trwałe zagięcia, a niektóre modele mogą się nawet podrzeć.

Odkurzanie rolet

Jak zatem wyczyścić roletę, aby przestałą nas straszyć swoim zaniedbanym wyglądem? Przede wszystkim, do wszelkich zabiegów, należy roletę rozłożyć. Na początku powinniśmy postarać się o usunięcie z niej kurzu. Można w tym celu użyć odkurzacza (ustawiamy urządzenie na najmniejszą siłę ssania). Używamy tutaj szczotki do odkurzania tapicerki dołączonej do zestawu. Jeśli odkurzamy roletę bez odkurzacza możemy użyć zwykłej suchej ścierki lub szczotki z miękkim włosiem (nigdy drucianej!).

Jak usunąć plamy z rolet?

Jeśli na roletach znajdują się plamy, można użyć odplamiacza (jednak wcześniej zróbmy próbę w mało widocznym miejscu). Zdecydowanie bardziej bezpiecznie będzie, gdy zadziałamy miejscowo na zabrudzenie zwykłym płynem do mycia naczyń. Następnie, należy roletę potraktować gąbką z wodą do momentu, aż usuniemy detergent. Roletę suszymy na płasko aż do całkowitego wyschnięcia. Nigdy nie powinniśmy zwijać rolet w rulon w czasie, gdy są mokre. Możemy w takiej sytuacji doprowadzić je do nieodwracalnego odkształcenia się.

Podsumowanie

O czym należy pamiętać, rozpoczynając przygodę z czyszczeniem rolet? Konieczne jest przede wszystkim zachowanie odpowiedniej częstotliwości. Jeśli zabrudzenia pozostają na roletach zbyt długo, ich całkowite doprowadzenie do porządku może okazać się już niemożliwe. Kurz osiada na powierzchni rolety i wnika w materiał, a następnie zostaje poddany obróbce cieplnej (słońce za oknami). W ten sposób, rolety mogą szarzeć przez wiele tygodni w powolny, niezauważalny i co najgorsze, nieodwracalny sposób.