Koprofagia u psów

Koprofagia to zaburzenie, które niestety może dotknąć również naszego pieska. Problem polega na zjadaniu przez zwierzaka odchodów własnych lub odchodów pochodzących od innych zwierząt. Na przykład tych znalezionych na ulicy, podczas spaceru. Podłoże zaburzenia to spaczony apetyt, który sprawia, że pies nie identyfikuje odchodów jako szkodliwe w naturalny sposób.

Co zrobić, gdy nasz pies ma koprofagię?

Co możemy zrobić, jako właściciele psów, gdy okaże się, że nasz czworonóg wykazuje niepokojące objawy? Po pierwsze, należy przybrać aktywną postawę. Ignorowanie problemu, karanie psa za „dziwne“ zachowanie, wiązanie go na kagańcu nie jest rozwiązaniem problemu. Takie podejście do psa może doprowadzić do rozwinięcia się u naszego pupila nerwicy. Należy udać się do weterynarza oraz do behawiorysty, który doskonale wie, czym jest koprofagia u psów. Specjalista zaordynuje nam odpowiednią ścieżkę postępowania.

Skąd bierze się koprofagia u psów?

Pieski, których dotyczy ten problem, zwykle zapadają na koprofagię wskutek zaburzeń behawioralnych. Zaczyna się to w dzieciństwie psa, gdy jest on poddawany zbyt silnemu karceniu w związku z nieodpowiednim wypróżnianiem się. Próbując nauczyć szczenię wypróżniania się w przeznaczonych do tego miejscach karcimy je zbyt mocno. Z tego powodu, pies może nauczyć się, że lepiej jest pozbyć się odchodów poprzez zjedzenie ich. Sprawia wówczas, że nie ma śladu po jego zbrodniczej działalności i unika kary. Jeśli zauważymy, że coś jest nie tak, należy zmodyfikować swój sposób traktowania psa. Tabletki wspomagające walkę z koprofagie u psa znajdziesz na: https://weterynaryjny.pl/koprofagia-c-2_16_112.html

Zdarza się również, że psy, natrafiając na odchody podczas spaceru, generują reakcję na „tak“ jeśli chodzi o chęć zjedzenia ich dlatego, że instynktownie widzą w tym źródło bakterii wspomagających trawienie. W istocie, w odchodach znajdują się bakterie pochodzące z jelit innego zwierzęcia i są one pomocne w przeprowadzaniu procesu trawienia. Koprofagia może więc rozwijać się na tle zaburzeń trawiennych odczuwanych przez zwierzaka. Zaburzenia trawienia są powodowane częściowo przez stresujące warunki spożywania pokarmu. Gdy w jednym pomieszczeniu znajduje się kilka psów, konkurujących między sobą o pożywienie, czworonogi mogą odczuwać stres zmuszający je do szybkiego połykania jedzenia. To doprowadza oczywiście do niedokładnego trawienia, powstawania wzdęć oraz do innych dolegliwości, z którymi pies instynktownie radzi sobie poszukując czegokolwiek, co pomogłoby mu trawić jedzenie. Gdy zidentyfikujemy naturę problemu, powinniśmy dostarczyć psu odpowiednie specyfiki wspomagające pracę układu pokarmowego. Wówczas koprofagia zniknie.